Zasloužíte si nejvýhodnější podmínky hypotéky. My vám je vyjednáme a ušetříme vám čas i peníze.

Pro získání vaší hypotéky
uděláme maximum.

Garantujeme vám nejlepší aktuální podmínky u všech hypotečních bank.

Námi nabízené úrokové sazby jsou dlouhodobě
pod průměrem trhu.

Zavolejte nám na 775 115 118
nebo prosím zašlete dotaz

Co je zástavce a zástavní věřitel

Zástavce je osoba (právnická či fyzická), která dává do zástavy svůj majetek. Jednat se přitom může o věc movitou (např. automobil, zemědělské stroje) i nemovitou (např. rodinný dům, kancelářská budova).

Zástavní věřitel je osoba (právnická či fyzická), která zástavci poskytuje plnění (peněžité i nepeněžité) u kterého po zástavci požaduje zástavu movité či nemovité věci.

V případě financování nemovitosti se ke vzniku vztahu zástavce – zástavní věřitel setkáte v těchto situacích.

Při poskytnutí hypotéky
S ohledem na zákon o dluhopisech, kdy hypoteční banky financují až 70 % hodnoty nemovitosti z hypotečních zástavních listů, jež musí být zajištěny nemovitostí. Podmiňují tak poskytnutí hypotéky zástavou vhodné nemovitosti. V okamžiku, kdy na katastr nemovitostí vložíte zástavní listiny, stáváte se zástavcem a banka, u které čerpáte hypotéku, přebírá roli zástavního věřitele.

Při poskytnutí půjčky na zástavu nemovitosti
V tomto případě se jedná o půjčky poskytnuté dle občanského zákoníku (89/2012 Sb.) či zákona o spotřebitelském úvěru (145/2010 Sb.), kdy od vás poskytovatel plnění (zástavní věřitel) požaduje ručení nemovitostí a vy se tak stáváte zástavcem.

Nekalá praktika, kdy úvěroví predátoři zneužívali finanční negramotnosti či finanční tísně obyvatel k tomu, aby za své plnění získali zástavu, jejíž hodnota byla mnohonásobně vyšší než dlužná částka, vedla k omezení možností brát nemovitost do zástavy. Toto omezení řeší novela zákona o spotřebitelském úvěru z roku 2012.

Zpět na slovník finančních pojmů

Srovnáváme pro vás nabídky všech hypotečních bank v ČR

ČSOB
Česka Spořitelna
Equabank
Raiffeisen bank
Wüstenrot
Hypoteční banka
MONETA Money bank
Oberbank
Sberbank
Expobank
mBank
Unicredit Bank
Komerční banka