You deserve the best mortgage terms. We will negotiate them for you, saving you time and money.

We'll do our best to
get your mortgage.

We guarantee you the best current terms with all mortgage banks.

The interest rates offered by us are below the market average in the long term.

Call us on +420 775 115 118
or please send a question

Jak se od roku 2020 vyvíjely úrokové sazby hypoték?

Jak se od roku 2020 vyvíjely úrokové sazby hypoték?

20. May 2024

O úrokových sazbách hypoték se v posledních letech hodně mluví, jejich výše se měnila jako na houpačce. V roce 2020 klesly téměř až k historickému minimu, následně ale začaly růst natolik, že atakovaly rekordní výšku. Jak s nimi šel čas a co je ovlivnilo?

Když se řekne úroková sazba hypotéky

Hypotékou se rozumí dlouhodobý úvěr zajištěný zástavním právem k nemovitosti určené k bydlení, která se nachází na území ČR a je zapsaná v Katastru nemovitostí. Jedním z jejích základních parametrů je vedle výše hypotéky, fixace a doby splatnosti právě výše jejích úrokových sazeb, což nám říká, kolik bance za půjčku zaplatíme.

Víte, že úrokové sazby jsou také parametrem, které nám umožní nabídky hypoték od jednotlivých bank porovnat? Není ale jediným parametrem, který by zájemce o hypoteční úvěr měl sledovat, důležité je i RPSN.

Co výši úrokových sazeb ovlivňuje?

Vývoj zájmu o hypoteční úvěry ovlivňuje svými kroky i ČNB, která stanoví sazby, s jejichž pomocí reguluje inflaci. Ta se během posledních let výrazně zvýšila, s ní narostly i sazby ČNB, to se ve finále projevilo právě zvyšováním úroků u hypoték. Podle prognóz by inflace měla klesat pozvolna, k hranici 2 % by se měla přiblížit během aktuálního roku 2024.

Mezi další faktory, které mají na výši sazeb vliv patří i:

  • Sazby na světových mezibankovních trzích, od kterých se odvíjí to, za kolik si peníze na hypotéky půjčí jednotlivé banky.
  • LTV, tedy podíl výše úvěru a hodnoty zástavy.
  • Doba fixace hypotéky
  • Bonita zájemce o hypotéku

Vývoj úrokových sazeb hypoték a rok 2024

Zatímco v roce 2023 úrokové sazby hypoték stagnovaly, začátek roku 2024 se nese ve znamení poklesu, který představuje dobrou zprávu pro všechny zájemce o hypotéku. V lednu 2024 průměrná úroková sazba nově sjednaných hypoték činila 5,54 % a v únoru 2024 ještě poklesla o 0,11 na 5,36 %. V průběhu ledna a února banky a stavební spořitelny poskytly úvěry za 28,8 miliard korun. 

Vývoj úrokových sazeb v dubnu 2024

Duben 2024 se podobně jako v případě předchozích měsíců nesl ve znamení pozvolného snižování úrokových sazeb. Snížení úrokových sazeb hypoték ze strany bank však nebylo tak zásadní, jak se původně očekávalo. Na konci března, konkrétně 20. března 2024, Česká národní banka snížila dvoutýdenní repo sazbu o pět desetin procentního bodu na 5,75 % p. a., sazby hypoték však klesly jen o pouhých pět setin procentního bodu. Průměrná nabídková sazba hypoték v dubnu činila 5,57 % p. a. Během dubna 2024 banky a stavební spořitelny poskytly hypoteční úvěry takřka za 22 miliard korun. Meziměsíčně objem úvěrů vzrostl o 20 %.

Vývoj úrokových sazeb v březnu 2024

V březnu 2024 došlo na zasedání bankovní rady České národní banky k očekávanému snížení úrokových sazeb, konkrétně o 0,5 procentního bodu na 5,75 procenta. Naposledy byla základní úroková sazba na této úrovni v polovině června 2022. Tento pokles měl vliv i na úrokové sazby hypoték, podle statistik České bankovní asociace Hypomonitor došlo k poklesu úrokových sazeb nově sjednaných úvěrů z únorových 5,36 % na březnových 5,19 %. V březnu 2024 banky poskytly hypotéky za 18 miliard korun, v únoru se jednalo o 15,8 miliard korun.

Vývoj úrokových sazeb hypoték v únoru 2024

V únoru 2024 došlo k dalšímu poklesu úrokových sazeb hypoték. Úrokové sazby nově sjednaných hypoték dle statistik České bankovní asociace Hypomonitor poklesly z lednových 5,54 % na 5,36 %, což je nejnižší hodnota od června roku 2022. Během února poskytly banky a stavební spořitelny v Česku hypoteční úvěry ve výši 15,8 miliard korun, což je oproti lednu nárůst o 21 procent.

Vývoj úrokových sazeb hypoték v lednu 2024

V lednu roku 2024 Česká národní banka snížila úrokové sazby z 6,75 na 6,25 %. Na tento pokles reagovaly i banky, které začaly pozvolna snižovat úrokové sazby hypoték. Průměrná úroková sazba nově sjednaných hypoték v lednu zaznamenala pokles z prosincových 5,65 % na 5,54 %. Jednalo se o nejnižší průměrnou úrokovou sazbu hypoték od července 2022. Podle údajů ČNB v lednu 2024 banky a stavební spořitelny poskytly hypoteční úvěry za 13 miliard korun, což byl oproti lednu předchozího roku zhruba dvojnásobný nárůst.

Vývoj úrokových sazeb hypoték a rok 2023

S rokem 2023 jsme se rozloučili teprve nedávno, když se zaměříte na to, jak se během něj vyvíjely úrokové sazby u hypoték, pak můžeme říct, že byl docela klidný, nedocházelo k žádným velkým výkyvům.

Průměrné sazby se měnily jen lehce, po celou dobu se pohybovaly mezi 5,73 až 5,87 %. Změna nastala až v posledním čtvrtletí roku 2023, kdy sazby začaly pozvolna klesat z hodnoty 5,82 až na 5,61 %, což bylo nejníže od července 2022. V roce 2024 mají úroky ještě dál klesat, takže se dá počítat s tím, že zájem o hypotéky bude narůstat.

Podtrženo, sečteno, rok 2023 můžeme označit za rok ustálení vysoké cenové hladiny, za kterou byli klienti ještě ochotni si o hypotéky žádat, došlo i ke stabilizaci trhu s hypotékami a my se nejspíš můžeme těšit na lepší zítřky. Kdo o sjednání hypotéky uvažuje, ten si může porovnat nabídky jednotlivých bank pomocí hypoteční kalkulačky a vybrat si ten nejvýhodnější úvěr.

Vývoj úrokových sazeb hypoték a rok 2022

Během roku 2022 lidé začali upouštět od sjednávání nových hypotečních úvěrů, a to zejména proto, že úrokové sazby i nadále prudce rostly. V lednu dosahovaly 3,76 %, v prosinci už 5,93 %. Pro mnoho lidí se tak staly nedostupnými, svůj podíl na tom nesla i vysoká inflace, její průměrná míra totiž vystoupala nejvýš od roku 1993, a to na 15,1 %. To s sebou neslo i reakci ČNB, která pokračovala ve zvyšování repo sazby, vystoupala až na 7 %.

Vývoj úrokových sazeb hypoték a rok 2021

Úrokové sazby hypoték rostly, z lednových 1,86 % vyšplhaly na prosincových 3,08 %, stejně tak rostl, trochu překvapivě, i zájem o sjednání hypotečního úvěru. Klienti si půjčili rekordní celkovou částku, která vyšplhala na 386 miliard korun, pokud bychom započetli i částky na refinancování hypotéky, pak dokonce 459 miliard korun.

Vývoj úrokových sazeb hypoték a rok 2020

Rok 2020 máme asi všichni spojený s celosvětovou pandemií covid-19, která podle odborníků měla zapříčinit nižší zájem o hypotéky. Opak byl ale pravdou, svůj podíl na tom měly zákazy a omezení, která jsme museli dodržovat. Začali jsme víc času trávit doma, jedinou možností, jak pobýt jinde, byla vlastní chata nebo chalupa. Kdo ji neměl, ten se po ní mnohdy začal poohlížet, zájem o hypotéky rostl. Podpořila ho i skutečnost, že ČNB zmírnila podmínky pro získání hypotéky tím, že LTV zvýšila z 80 % na 90 % a zrušila i limity DTI a DSTI.

Víte, že lidé si v roce 2020 půjčili pomocí hypoték asi 217 miliard korun? Úrokové sazby v té době byly někde mezi 1,81 % a 1,92 %.

Back to mortgage news

We compare the offers of all mortgage banks in the Czech Republic for you

ČSOB
Česka Spořitelna
Equabank
Raiffeisen bank
Wüstenrot
Hypoteční banka
MONETA Money bank
Oberbank
Sberbank
Expobank
mBank
Unicredit Bank
Komerční banka