Zasloužíte si nejvýhodnější podmínky hypotéky. My vám je vyjednáme a ušetříme vám čas i peníze.

Pro získání vaší hypotéky
uděláme maximum.

Garantujeme vám nejlepší aktuální podmínky u všech hypotečních bank.

Námi nabízené úrokové sazby jsou dlouhodobě
pod průměrem trhu.

Zavolejte nám na 775 115 118
nebo prosím zašlete dotaz

Jak se od roku 2020 vyvíjely úrokové sazby hypoték?

Jak se od roku 2020 vyvíjely úrokové sazby hypoték?

18. ledna 2024

O úrokových sazbách hypoték se v posledních letech hodně mluví, jejich výše se měnila jako na houpačce. V roce 2020 klesly téměř až k historickému minimu, následně ale začaly růst natolik, že atakovaly rekordní výšku. Jak s nimi šel čas a co je ovlivnilo?

Když se řekne úroková sazby hypotéky

Hypotékou se rozumí dlouhodobý úvěr zajištěný zástavním právem k nemovitosti určené k bydlení, která se nachází na území ČR a je zapsaná v Katastru nemovitostí. Jedním z jejích základních parametrů je vedle výše hypotéky, fixace a doby splatnosti právě výše jejích úrokových sazeb, což nám říká, kolik bance za půjčku zaplatíme.

Víte, že úrokové sazby jsou také parametrem, které nám umožní nabídky hypoték od jednotlivých bank porovnat? Není ale jediným parametrem, který by zájemce o hypoteční úvěr měl sledovat, důležité je i RPSN.

Co výši úrokových sazeb ovlivňuje?

Vývoj zájmu o hypoteční úvěry ovlivňuje svými kroky i ČNB, která stanoví sazby, s jejichž pomocí reguluje inflaci. Ta se během posledních let výrazně zvýšila, s ní narostly i sazby ČNB, to se ve finále projevilo právě zvyšováním úroků u hypoték. Podle prognóz by inflace měla klesat pozvolna, k hranici 2 % by se měla přiblížit během aktuálního roku 2024.

Mezi další faktory, které mají na výši sazeb vliv patří i:

  • Sazby na světových mezibankovních trzích, od kterých se odvíjí to, za kolik si peníze na hypotéky půjčí jednotlivé banky.
  • LTV, tedy podíl výše úvěru a hodnoty zástavy.
  • Doba fixace hypotéky
  • Bonita zájemce o hypotéku

Vývoj úrokových sazeb hypotéky a rok 2023

S rokem 2023 jsme se rozloučili teprve nedávno, když se zaměříte na to, jak se během něj vyvíjely úrokové sazby u hypoték, pak můžeme říct, že byl docela klidný, nedocházelo k žádným velkým výkyvům.

Průměrné sazby se měnily jen lehce, po celou dobu se pohybovaly mezi 5,73 až 5,87 %. Změna nastala až v posledním čtvrtletí roku 2023, kdy sazby začaly pozvolna klesat z hodnoty 5,82 až na 5,61 %, což bylo nejníže od července 2022. V roce 2024 mají úroky ještě dál klesat, takže se dá počítat s tím, že zájem o hypotéky bude narůstat.

  • V červnu 2023 se průměrná úroková sazba pohybovala kolem 6 %, poptávka po nových úvěrech tak slábla. Změnu mělo přinést zmírnění podmínek pro poskytování hypoték, kterou schválila ČNB s platností od 1. 7. 2023. Celkový objem hypoték byl 13 miliard korun.
  • V červenci 2023 zájem o hypotéky stagnoval, průměrná úroková sazba hypoték narostla z 5,77 na 5,84 %, celkový objem hypoték klesl na 11,4 miliardy korun. Podobný pokles se ale opakuje začátkem každých letních prázdnin.
  • Srpen 2023 můžeme označit za pozitivní, úroková sazba hypoték totiž klesla na 5,75 % a došlo i k oživení hypotečního trhu. Na nové bydlení si žadatelé půjčili 11,5 miliardy korun, na refinancování dalších 2,6 miliardy korun, což znamená, že celkový objem hypoték za srpen vyšplhal na 14,1 miliardy korun a meziroční nárůst půjčených peněz narostl o 40 %.
  • V září 2023 začaly úrokové sazby konečně padat, poprvé v roce se dostaly pod hranici 5,7 %, a to na 5,67 %. Celková půjčená částka dosáhla na 13,55 miliardy korun.
  • V říjnu 2023 úrokové sazby dál pomalu klesaly, a to na hodnotu 5,64 %, což byla nejnižší hodnota za poslední rok. Zákonitě se to muselo projevit i na zájmu o hypotéky, nově si klienti půjčili 13,2 miliardy korun, na refinancování dalších 2,9 miliardy korun. Meziročně se objem hypoték víc než zdvojnásobil, ve srovnání s zářím 2023 narostl o 18,5 %.
  • I nadále úrokové sazby klesaly, v listopadu 2023 až na 5,61 %. Celkový objem hypoték je nad 16 miliardami korun, a to už druhý měsíc v řadě.

Podtrženo, sečteno, rok 2023 můžeme označit za rok ustálení vysoké cenové hladiny, za kterou byli klienti ještě ochotni si o hypotéky žádat, došlo i ke stabilizaci trhu s hypotékami a my se nejspíš můžeme těšit na lepší zítřky. Kdo o sjednání hypotéky uvažuje, ten si může porovnat nabídky jednotlivých bank pomocí hypoteční kalkulačky a vybrat si ten nejvýhodnější úvěr.

Vývoj úrokových sazeb hypotéky a rok 2022

Během roku 2022 lidé začali upouštět od sjednávání nových hypotečních úvěrů, a to zejména proto, že úrokové sazby i nadále prudce rostly. V lednu dosahovaly 3,76 %, v prosinci už 5,93 %. Pro mnoho lidí se tak staly nedostupnými, svůj podíl na tom nesla i vysoká inflace, její průměrná míra totiž vystoupala nejvýš od roku 1993, a to na 15,1 %. To s sebou neslo i reakci ČNB, která pokračovala ve zvyšování repo sazby, vystoupala až na 7 %.

Vývoj úrokových sazeb hypotéky a rok 2021

Úrokové sazby hypoték rostly, z lednových 1,86 % vyšplhaly na prosincových 3,08 %, stejně tak rostl, trochu překvapivě, i zájem o sjednání hypotečního úvěru. Klienti si půjčili rekordní celkovou částku, která vyšplhala na 386 miliard korun, pokud bychom započetli i částky na refinancování hypotéky, pak dokonce 459 miliard korun.

Vývoj úrokových sazeb hypotéky a rok 2020

Rok 2020 máme asi všichni spojený s celosvětovou pandemií covid-19, která podle odborníků měla zapříčinit nižší zájem o hypotéky. Opak byl ale pravdou, svůj podíl na tom měly zákazy a omezení, která jsme museli dodržovat. Začali jsme víc času trávit doma, jedinou možností, jak pobýt jinde, byla vlastní chata nebo chalupa. Kdo ji neměl, ten se po ní mnohdy začal poohlížet, zájem o hypotéky rostl. Podpořila ho i skutečnost, že ČNB zmírnila podmínky pro získání hypotéky tím, že LTV zvýšila z 80 % na 90 % a zrušila i limity DTI a DSTI.

Víte, že lidé si v roce 2020 půjčili pomocí hypoték asi 217 miliard korun? Úrokové sazby v té době byly někde mezi 1,81 % a 1,92 %.

Zpět na hypoteční zprávy

Srovnáváme pro vás nabídky všech hypotečních bank v ČR

ČSOB
Česka Spořitelna
Equabank
Raiffeisen bank
Wüstenrot
Hypoteční banka
MONETA Money bank
Oberbank
Sberbank
Expobank
mBank
Unicredit Bank
Komerční banka