You deserve the best mortgage terms. We will negotiate them for you, saving you time and money.

We'll do our best to
get your mortgage.

We guarantee you the best current terms with all mortgage banks.

The interest rates offered by us are below the market average in the long term.

Call us on +420 775 115 118
or please send a question

Jak si splnit sen o hypotéce bez úspor?

Jak si splnit sen o hypotéce bez úspor?

21. December 2023

Našetřit si v dnešní době dostatek financí na pořízení vlastního bydlení je problém, většině z nás se to nikdy nepoštěstí. Zejména mladí lidé, kteří teprve nedávno vstoupili na pracovní trh, pak sní o možnosti hypotéky bez úspor. Nemají totiž našetřených ani tolik potřebných 10 % z ceny nemovitosti. Problém je, že většina poskytovatelů hypoték tuto možnost nenabízí, přesto existuje cesta, jak hypotéku bez úspor získat. Jak na to?

100% hypotéky dřív nebyly ničím výjimečné

Není to tak dlouho, co se 100% hypotéka dala celkem běžně získat, díky tomu jste si mohli vysněnou nemovitost pořídit celou na hypotéku. V roce 2016 ale nastala změna, Česká národní banka tuto možnost zrušila s tím, že chce ochránit klienty před získáním půjčky, kterou by měli v budoucnu problém splácet. Nikdo z nás totiž neví, kdy mu zaměstnavatel sníží plat nebo ho dokonce propustí.

Dalším důvodem byla ochrana hypotečního poskytovatele a celé české ekonomiky. ČNB se totiž obávala, že dojde k nahromadění problémového splácení, kvůli čemuž by se banky dostaly do vážných problémů.

Jaká cesta aktuálně vede ke 100% hypotéce

Banky aktuálně poskytují maximálně hypotéku do výše 90 % hodnoty nemovitosti, na vyšší dosáhnete jen ve velmi výjimečných případech. Přesto ale existuje hned několik možností, jak 100% hypotéku získat. Jak na to?

Způsob číslo jedna: Ručení větším počtem nemovitostí

Když žádáme o hypotéku, ručíme vesměs nemovitostí, na kterou si hypotéku bereme. Pokud chcete zkusit získat hypotéku bez úspor, a máte tu možnost, pak přidejte do zástavy další jednu nebo víc nemovitostí. Zvýší se tak hodnota zástavy a banka vám díky tomu může nabídnout finance na celou nemovitost.

Víte, že nutně nemusí jít o další nemovitost ve vašem vlastnictví? Tu na začátku produktivního věku má jen málokdo, cestou pak je požádat například rodiče, zda svolí a zaručí se svým bytem či domem. Dobře tento krok ale zvažte, pokud byste se dostali do potíží a nespláceli svůj závazek, pak o bydlení mohou přijít právě i vaši rodiče. Aby se tak nestalo, je potřeba mít v takovou chvíli splacenou dostatečně velkou částku, aby na ručení stačil jen váš byt nebo dům, druhou nemovitost pak z ručení tzv. vyvážete.

A jak to funguje v praxi? Představte si, že potřebujete financovat pořízení nemovitosti v hodnotě 3 000 000 Kč. Banka vám v případě, že budete ručit pořizovanou nemovitostí, nabídne hypoteční úvěr maximálně ve výši 2 700 000 Kč. Kde vzít zbývajících 300 000 Kč, které nemáte? Pokud budete ručit i další nemovitostí, tentokrát např. v hodnotě 2 500 000 kč, hodnota zástavy naroste na 5 500 000 Kč. Vám ale stačí 3 000 000 Kč, což je zhruba 55 %, takže na tuto hodnotu klesne i parametr LTV. Výsledek? Kromě toho, že získáte 100% hypotéku se můžete těšit i na nižší úrok.

Způsob číslo dva: Dofinancování dalším úvěrem

Dalším oblíbeným způsobem bylo dofinancování další půjčkou, nejčastěji se k tomu využíval úvěr ze stavebního spoření. ČNB ale podmínky zpřísnila a celkovou výši půjček podle příjmů klienta omezila, a to pomocí limitů DTI a DSTI. Limit DSTI už aktuálně banky neuplatňují, od ledna 2024 dojde i ke zrušení limitu DTI, takže se cesta k dofinancování dalším úvěrem zase otevírá.

Víte, že i limity DTI a DSTI se daly obejít, a to v okamžiku, kdy jste si chtěli pořídit společné bydlení s partnerem, o hypotéku úspěšně požádal první z vás, druhý pak mohl získat úvěr ze stavebního spoření? Případně o takovou půjčku mohli požádat vaši přátelé či rodiče. To pak ale hrozí, že když vy nebudete splácet, banka bude chtít peníze po nich.

Způsob číslo tři: Půjčka od příbuzných

Posledním způsobem, jak získat 100% hypotéku, je půjčit si od příbuzných. Výhodou takové půjčky je, že se neobjeví v registru dlužníků, takže banka o takové půjčce vůbec neví, navíc bývá většinou bezúročná. Na druhou stranu hrozí, že příbuzní budou ty peníze nečekaně potřebovat, další hrozbou je narušení vztahů v případě, že nedokážete půjčku řádně splácet.

Náš tip na závěr: Cesty k hypotéce bez úspor existují, nejsou ale bez rizik. Proto si dobře spočítejte, zda svůj závazek dokážete řádně plnit, případně si nechte poradit od zkušeného hypotečního specialisty.

Back to mortgage news

We compare the offers of all mortgage banks in the Czech Republic for you

ČSOB
Česka Spořitelna
Equabank
Raiffeisen bank
Wüstenrot
Hypoteční banka
MONETA Money bank
Oberbank
Sberbank
Expobank
mBank
Unicredit Bank
Komerční banka