You deserve the best mortgage terms. We will negotiate them for you, saving you time and money.

We'll do our best to
get your mortgage.

We guarantee you the best current terms with all mortgage banks.

The interest rates offered by us are below the market average in the long term.

Call us on +420 775 115 118
or please send a question

Jak na odpočet úroků hypotéky z daní?

Jak na odpočet úroků hypotéky z daní?

24. February 2023

Bez hypotéky mnozí z nás na vlastní bydlení nedosáhnou. Našetřit miliony není v dnešní době jen tak, kdo má dostatečný příjem, pro toho je hypotéka jedním z možných řešení. A to i přesto, že znamená značný zásah do měsíčního rodinného rozpočtu, ze kterého ukrajuje poměrně velkou část. Jednou za rok si ale ti, kdo hypotéku splácí, mohou o úroky, které bance zaplatí, snížit daňový základ. Jak na to a kolik můžete ušetřit?

Kolik si na daních můžete odečíst?

Pokud hypotéku celý rok pravidelně a řádně splácíte, můžete v daňovém přiznání nebo ročním zúčtování daně uplatnit zaplacené úroky z hypotéky. Jejich výše se liší podle toho, kdy jste hypotéku uzavřeli. Pokud jste tak učinili do konce roku 2020, pak si můžete odečíst od základu daně úroky do maximální výše 300 000 Kč, což znamená, že můžete ušetřit až 45 000 Kč.

Pokud jste si ale hypotéku sjednali později, pak si můžete od základu daně odečíst úroky maximálně do výše 150 000 Kč.

Odpocet uroku z dani

Jaké jsou podmínky pro odpočet úroků?

Odpočet úroků z hypotéky je fajn věc, nárok na to ale nemá každý. Abyste si úroky mohli z daní odečíst, je třeba splnit několik podmínek.

  • Musíte být účastníkem hypoteční smlouvy, tedy buď žadatelem nebo spolužadatelem a nemovitost financovanou hypotékou vlastnit nebo spoluvlastnit.
  • Nemovitost musí sloužit k řešení bytové potřeby účastníka hypoteční smlouvy, případně jeho blízkých příbuzných, tedy rodičů, prarodičů, sourozenců, dětí apod.

Víte, že pokud je žadatelů o hypotéku víc, může si odečet uplatnit buď jeden z nich, nebo více žadatelů rovným dílem? Pokud hypotéku nesplácíte celý rok, ale zřídili jste si ji například v průběhu roku, nesmí uplatňovaná částka překročit 1/12 maximální částky ročního odpočtu za každý měsíc placení úroků.

Kdo si úroky z daní odečíst nemůže?

Už jsme zmínili, že úroky nelze odečíst u nemovitosti určené k pronájmu, podnikání nebo rekreačním účelům. Tím ale výčet nekončí. Při uplatnění úroků z hypotéky můžete dosáhnout jen daňové vratky, nikoli bonusu.

S úsporou na daních tak může počítat jen ten, kdo na dani z příjmu za kalendářní rok odvede víc, něž kolik činí aktuální sleva na poplatníka. To je špatná zpráva pro osoby pracující na DPČ, jejichž měsíční odměna je nižší než 10 tisíc korun, osoby, které pracují za minimální mzdu nebo OSVČ s nulovým ziskem.

Bez jakých dokumentů se neobejdete?

Když chcete odečíst úroky z daní, budete potřebovat originál potvrzení banky o zaplacených úrocích (banky ho zasílají už začátkem roku automaticky), při prvním uplatňování odpočtu pak i hypoteční smlouvu a výpis z katastru nemovitostí.

Jaký je termín pro podání daňového přiznání?

Lhůt je hned několik, liší se způsobem podání. Kdo daňové přiznání podává osobně nebo ho zasílá poštou, pro toho je důležité datum 1. dubna. Kdo ho podává elektronicky, ten má čas do 1. května, komu ho zpracuje a na finanční úřad podá daňový poradce, ten na to má čas až do 1. července.

Back to mortgage news

We compare the offers of all mortgage banks in the Czech Republic for you

ČSOB
Česka Spořitelna
Equabank
Raiffeisen bank
Wüstenrot
Hypoteční banka
MONETA Money bank
Oberbank
Sberbank
Expobank
mBank
Unicredit Bank
Komerční banka