You deserve the best mortgage terms. We will negotiate them for you, saving you time and money.

We'll do our best to
get your mortgage.

We guarantee you the best current terms with all mortgage banks.

The interest rates offered by us are below the market average in the long term.

Call us on +420 775 115 118
or please send a question

Mortgage without proof of income in 2016 – for some employees duty

Mortgage without proof of income in 2016 – for some employees duty

28. June 2016

Hypotéku bez prokazování příjmů poskytují tyto banky: Komerční banka, Raiffeisenbank, Wüstenrot hypoteční banka a Equa bank. Hypoteční banka a ČSOB ukončí od 30. 6. 2016 poskytování tohoto produktu. Důvodem je obava z porušování nové povinnosti, kterou bankám ukládá novela zákona o spotřebitelském úvěru. Tato legislativní úprava nařizuje bankám důkladně prověřit klientovu schopnost řádně splácet úvěr. Pokud tak banka neučiní, půjčuje klientovi peníze zadarmo.

Hypotéku vám všechny výše uvedené banky poskytnou na základě čestného prohlášení, ve kterém uvedete, že máte příjem, jež vám umožňuje bezproblémové splácení hypotéky.

Jak je to s úrokovými sazbami?

Hypotéku bez prokazování příjmů můžete získat při úrokové sazbě do 3 %, stále se tedy jedná o velmi výhodný způsob financování bydlení. Navíc, účelovou hypotéku bez prokazování příjmů můžete na konci fixace úrokové sazby bez poplatku a bez dalšího prokazování příjmů refinancovat standardní hypotékou, kterou lze aktuálně získat s úrokovou sazbou pod 2 %. Stačí pouze, aby byla původní hypotéka v průběhu první fixace úrokové sazby řádně splácena. Takže, pokud se vám úrokové sazby hypoték bez prokazování příjmů zdají vysoké, tak vězte, že splácet je „musíte“ minimálně 8 až 34 měsíců. Každá banka si historii původního splácení hypotéky prověřuje trochu jinak. Navíc, i u tohoto typu úvěru si lze zaplacené úroky odečíst od základu daně!

Kolik si můžete půjčit?

Standardní LTV hypotéky bez prokazování příjmů je 50 %. Ve výjimečných případech je možné dosáhnout až 60 %, tj. pokud bance dáte do zástavy nemovitost v hodnotě 1 000 000 Kč, můžete si půjčit až 600 000 Kč.

Vyplatí se? Ano!

Jestliže jste podnikatelem, který by za účelem získání standardní hypotéky musel vykazovat uměle vysoké příjmy a tím pádem platit vysoké částky na daních a pojistném, je pro vás výhodnější cestou vykázat „reálné“ příjmy, platit odpovídající daně a odvody na pojistném s tím, že po dobu několika měsíců budete splácet hypotéku s vyšší úrokovou sazbou.

Pokud jde o zaměstnance, ti standardní hypotéku nezískají zpravidla z důvodu:

  • nízkého příjmu,
  • výpovědní či zkušení lhůty,
  • pracovní smlouvy na dobu určitou,
  • „neodpovídají“ formy pracovního poměru (tj. agenturní pracovníci).

V případě, že pro vás platí některý z prvních dvou bodů, tak vězte, že hypotéku bez prokazování příjmů nezískáte. Bez ohledu na výši hypotéky, pracovní zařazení apod. Třetí a čtvrtý bod jsou banky ochotny „přehlédnout“, tj. hypotéku máte šanci získat.

V tomto případě je pro vás (zaměstnance) hypotéka bez prokazování příjmů jediným seriózním způsobem, jak výhodně financovat investice do bydlení (pomineme-li pochybné nabídky nebankovních společností, u kterých se setkáte s úrokovými sazbami kolem 10 % p. a. a více). I pro vás jako zaměstnance přitom platí, že hypotéku můžete na konci fixace úrokové sazby bez poplatku refinancovat s tím, že při splnění podmínek dané banky lze získat standardní hypotéku s nízkou úrokovou sazbou bez dokládání příjmů.

Banky v tomto případě vychází z toho, že pokud jste byli schopni např. 12 měsíců splácet bez problémů určitou částku, třeba 10 000 Kč měsíčně, měli byste být schopni stejnou či nižší částku splácet i u této nové banky.

Back to mortgage news

We compare the offers of all mortgage banks in the Czech Republic for you

ČSOB
Česka Spořitelna
Equabank
Raiffeisen bank
Wüstenrot
Hypoteční banka
MONETA Money bank
Oberbank
Sberbank
Expobank
mBank
Unicredit Bank
Komerční banka