You deserve the best mortgage terms. We will negotiate them for you, saving you time and money.

We'll do our best to
get your mortgage.

We guarantee you the best current terms with all mortgage banks.

The interest rates offered by us are below the market average in the long term.

Call us on +420 775 115 118
or please send a question

Fixation of interest rate – does it make sense to fix for more than 5 years?

Fixation of interest rate – does it make sense to fix for more than 5 years?

6. September 2016

Co mluví ve prospěch fixace úrokové sazby na více než 5 let?

Fixace úrokové sazby na delší období zaručuje po zvolené období jistotu neměnné splátky. Například rozrůstající se rodina díky tomu může lépe plánovat svůj rodinný rozpočet.

Díky nižšímu zůstatku hypotéky při konci delší fixace se také otevírá více možností pro udržení rozumné výše splátky pro případ, že úrokové sazby v průběhu času vzrostou.

Úrokové sazby se již nyní nachází velmi nízko. I „neprémiový“ klient dnes může v bance získat hypoteční úvěr s úrokovou sazbou kolem 1,5–1,8 % při fixaci od 3 do 5 let.

Tak levného úvěru se nevyplatí zbavovat. Jednorázově, ani postupně. Kvalitní hypoteční poradce je schopný svému klientovi spočítat jaký postup je pro něj nejvýhodnější. Je-li pro něj vhodnější splácet hypotéku s nízkým úrokem a volné finance zhodnocovat jiným způsobem, nebo raději provádět mimořádné splátky.

Další možností je použít volné peníze, které byste použili na mimořádnou splátku hypotéky na konci fixace, na vylepšení rodinného cash flow (díky finanční rezervě se už nedostanete do situace, kdy na novou ledničku či pračku využijete spotřebitelský úvěr s RPSN kolem 10 %).

A pokud byste přeci jen chtěli část hypotéky splatit jednorázově, můžete tak učinit i mimo konec fixace úrokové sazby. Pokud máte v úvěrové smlouvě vyjednánu možnost mimořádné splátky, můžete každý rok splatit bez sankce menší část úvěru (standardně se objem povolené mimořádné splátky pohybuje v rozmezí 10 až 20 % z aktuální výše jistiny hypotéky).

Dlouhodobou fixací se chráníte proti tomu, že se České národní bance podaří dosáhnout svého inflačního cíle kolem 2 %. Vyšší inflace s sebou totiž zpravidla přináší vyšší úrokové sazby.

Co mluví v neprospěch fixace úrokové sazby na více než 5 let?

Někteří z vás by za nevýhodu mohli považovat i vyšší úrokové sazby, kdy banky zpravidla u fixací na 7 let a více nabízí vyšší úrokové sazby, než u fixací do 5 let. Banka se vyššími úrokovými sazbami u dlouhých fixací brání před tím, že v budoucnosti vzroste cena peněz a ona vám tuto změnu nebude moci promítnout do podmínek úvěru (od toho tu přece fixace úrokové sazby je). Klienti s fixacemi 7 a více let si tak již od začátku „připlácí“ za ochranu před růstem úrokových sazeb. Nutno však dodat, že v posledních měsících je rozdíl mezi zmíněnými sazbami velmi nízký. Do hry tak mimo cenu (výši úroku) vstupují další parametry.

Dalším argumentem může být omezené nakládání s nemovitostí. Pokud volíte delší fixaci, je potřeba přemýšlet nad tím, nemůže-li se v brzké době změnit vaše situace. Stěhovaní do většího (kvůli rozrůstající se rodině), nebo stěhování za prací může být v budoucnu při delší fixaci úrokové sazby o něco složitější (ne však neřešitelné).

Pokud například už nyní víte, že budete svou nemovitost chtít v dohledné době prodat, je určitě vhodné sáhnout po kratší fixaci úrokové sazby.

Co směrem k úrokovým sazbám naznačuje vývoj ekonomiky?

Současná situace na finančních trzích již několikrát přepsala učebnice ekonomie. Novinkami, které přinesly kroky centrálních bank v různých koutech světa, jsou například záporné úrokové sazby u hypoték (např. ve Švédsku a Dánsku již banky platí klientům za to, že si u nich půjčují). Vyloučit nelze ani další „anomálii“ v podobě záporných úrokových sazeb na vkladových účtech (tj. klienti bankám platí za to, že si u nich uloží peníze). Čím dál častěji se mluví o tzv. helikoptér money, kdy stát rozdává peníze občanům (v USA již k tomuto došlo za dob prezidentování George Bushe, kdy stát rozdával občanům poukázky na 600 dolarů).

Nicméně, společným cílem centrálních bank vyspělých zemí je co nejdříve zvýšit inflaci. K tomuto jim nyní pomáhají mimo jiné právě extrémně nízké úrokové sazby. Pokud bychom si tedy měli přeci jen tipnout, kde se úrokové sazby hypoték budou nacházet za cca 5 let, tipovali bychom, že výše než je tomu dnes.

Back to mortgage news

We compare the offers of all mortgage banks in the Czech Republic for you

ČSOB
Česka Spořitelna
Equabank
Raiffeisen bank
Wüstenrot
Hypoteční banka
MONETA Money bank
Oberbank
Sberbank
Expobank
mBank
Unicredit Bank
Komerční banka