You deserve the best mortgage terms. We will negotiate them for you, saving you time and money.

We'll do our best to
get your mortgage.

We guarantee you the best current terms with all mortgage banks.

The interest rates offered by us are below the market average in the long term.

Call us on +420 775 115 118
or please send a question

Mohou i v roce 2023 mladí žádat o hypotéku pro mladé?

Mohou i v roce 2023 mladí žádat o hypotéku pro mladé?

17. March 2023

Mladí lidé dnes většinou žijí u rodičů nebo v podnájmu, to ale neznamená, že by snad netoužili po vlastním bydlení. Cesta k němu je ale trnitá, nejdřív je třeba si zajistit dostatečný a stabilní příjem, pak lze žádat o hypotéku. Jak jsou na tom aktuálně mladí lidé? Mohou žádat o hypotéku pro mladé a jak to případně funguje?

Mamánci nejsou v módě

Bydlet u rodičů je sice fajn, pořád máte po ruce někoho blízkého, který vás vyslechne a pomůže, když je třeba, jenže okolí se na to dívá skrz prsty. Osamostatnit se a postavit se na vlastní nohy je dneska považováno za nutnost i znak dospělosti. I vám se tak možná blíží věk, kdy už by bylo vhodné bydlet sami, dosud jste si na to ale možná nenašetřili a začínáte uvažovat o hypotéce.

Nebo patříte do druhé skupiny, která se sice od rodičů odstěhovala, ale jen do pronájmu, kde platíte každý měsíc poměrně vysokou částku na to, že nebydlíte ve vlastním a byt nikdy nebude váš. To vás rozčiluje a hledáte cestu, jak si to vlastní bydlení pořídit.

Hypotéka pro mladé

Hypotéka sjednaná před třicítkou má své výhody

Čím déle si hypotéku sjednáte, tím méně času máte na její zaplacení a tím vyšší bude splátka hypotéky. Když si ale hypotéku sjednáte před třicítkou, máte celý život na její splacení, pravidelná splátka bude nižší, takže tolik nezatíží váš rozpočet, vy přesto zhodnocujete svůj majetek.

Na druhou stranu je fér si říct, že u mladých lidí je důležité si správně vybrat banku, u které si hypotéku chcete sjednat. Každá banka na věk nahlíží jinak, fajn tak je pomoc nezávislého hypotečního specialisty, který se na trhu hypoték orientuje a může vám pomoci najít přesně to, co hledáte.

Pořízení vlastní nemovitosti brzdí nedostatek úspor

Mladý člověk, který nastoupí do zaměstnání, má radost, že se začíná stavět na vlastní nohy, většinou si ale hned neuvědomí, že by měl myslet i na zadní vrátka nebo spořit, třeba právě na to bydlení. Než si to uvědomí, ztratí pár cenných let. Stoprocentní hypotéky jsou dnes již minulostí, stejně tak státní hypotéka pro mladé, kterou poskytoval stát a která byla určena pro osoby do 36 let. Spořit si bychom měli začínat co nejdřív, abychom dorovnali rozdíl mezi cenou nemovitosti a poskytnutou hypotékou. 

Víte, že byste v ideálním případě měli mít naspořeno 20 až 30 % z kupní ceny nemovitosti?

Peníze si odkládejte na stavební spoření

Na podporu rodičů nebo půjčku od přátel se v dnešní době může spolehnout jen málokdo, proto je na místě začít šetřit hned, jakmile nastoupíte do prvního zaměstnání. Mít peníze jen tak na účtu nebo doma pod polštářem ale není ta úplně nejlepší cesta, ideální je finance ukládat na účet stavebního spoření, který většinou nabízí i vyšší zhodnocení, než když peníze budete mít třeba na spořícím účtu. 

Při splnění určitých podmínek můžete získat i nárok na státní příspěvek, a to až ve výši 2000 Kč ročně. K jeho získání stačí na stavební spoření ukládat měsíčně alespoň 1700 Kč. 
Víte, že tímto způsobem můžete za šest let naspořit zhruba 135 000 Kč? Úvěr ze stavebního spoření pak může kompenzovat i nedostatek vlastních zdrojů.

Výhodnější hypotéka pro mladé díky ČNB

Česká národní banka má pravomoc upravit hranice limitů DTI, DSTI a LTV, kterými se každý poskytovatel hypotéky musí řídit, stejně tak může mladé žadatele o hypotéku do 36 let oproti těm ostatním zvýhodnit. I tak učinila, a to od 1. dubna 2022.

V praxi to pak vypadá tak, že takovým zájemcům stanoví vyšší hranici úvěrových ukazatelů.

  • Například úpravou limitu ukazatele LTV o 10 procentních bodů dojde k tomu, že mladí žadatelé do 36 let mohou získat až 90% hypotéku. 
  • Limit DTI se navýšil o jednoroční násobek čistých příjmů, což znamená, že pro běžné žadatele je horní hranice ukazatele stanovená na 8,5, u žadatelů do 36 let ale na 9,5.
  • DSTI ČNB pro žadatele do 36 let upravila o pět procentních bodů, tedy na 50 % (ostatní žadatelé mají stanovenou horní hranici na 45%).
Back to mortgage news

We compare the offers of all mortgage banks in the Czech Republic for you

ČSOB
Česka Spořitelna
Equabank
Raiffeisen bank
Wüstenrot
Hypoteční banka
MONETA Money bank
Oberbank
Sberbank
Expobank
mBank
Unicredit Bank
Komerční banka