You deserve the best mortgage terms. We will negotiate them for you, saving you time and money.

We'll do our best to
get your mortgage.

We guarantee you the best current terms with all mortgage banks.

The interest rates offered by us are below the market average in the long term.

Call us on +420 775 115 118
or please send a question

What will 2022 bring to mortgage interest rates?

What will 2022 bring to mortgage interest rates?

29. December 2022

Parametry DSTI, DTI a LTV nastavují podmínky, které mají dopady na získání hypoték, a tím i hospodaření domácností. Kvůli rozhodnutí ČNB budou muset žadatelé o hypoteční úvěr přijít s minimálně 20% akontací, jinak banky tyto žádosti zamítnou. Výjimku mají pouze žadatelé mladší 36 let, jež od novely LTV osvobozuje zákon. Stejně tak nesmí DTI, tedy poměr celkové výše hypotéky k ročnímu čistému výdělku žadatele či žadatelů přesáhnout 8,5násobek. V případě, že je žadatel mladší 36 let se jedná o hranici 9,5násobku. Poslední změnou je pak DSTI, tedy podíl mezi měsíční splátkou hypotéky a čistými měsíčními příjmy, který nesmí nově překročit hranici 50 % v případě žadatelů pod 36 let a 45 % u starších žadatelů.

Zvyšování základní úrokové sazby ovšem ještě není konec. Dle ekonoma Petra Krále, který se významně podílí na formování úrokové politiky ČNB, se dočkáme minimálně dalších dvou navýšení. ČNB tak bojuje proti rostoucí inflaci, která se v říjnu vyšplhala na 5,8 %.

Průměrná úroková sazba u hypoték za listopad 2021 činí 2,7 %. Údaje za prosinec zatím nejsou známé, je ale jisté, že se budeme pohybovat ve vyšších procentech. Například v České spořitelně začíná nejpopulárnější fixace na 8 let na 3,54 %. Pokud se podíváme ke konkurenční ČSOB dostaneme se na úrokovou sazbu 4,09 % u fixace na 7 let.

Odhady úrokových sazeb u hypoték na příští rok se proto nevyhnutelně blíží 5 %, které mohou znamenat skokový rozdíl měsíční splátky až o 5 000 Kč. Rok 2022 bude tak ve znamení zpřísnění podmínek, a dalšího růstu úrokových sazeb, což v kombinaci s rostoucími cenami za energie a veškeré spotřební zboží povede ke snížení dostupnosti vlastního bydlení. Jistou útěchou může být vědomí, že za 2 až 3 roky by se situace měla obracet k lepšímu a sazby by mohly opět začít klesat.

Back to mortgage news

We compare the offers of all mortgage banks in the Czech Republic for you

ČSOB
Česka Spořitelna
Equabank
Raiffeisen bank
Wüstenrot
Hypoteční banka
MONETA Money bank
Oberbank
Sberbank
Expobank
mBank
Unicredit Bank
Komerční banka