Zasloužíte si nejvýhodnější podmínky hypotéky. My vám je vyjednáme a ušetříme vám čas i peníze.

Pro získání vaší hypotéky
uděláme maximum.

Garantujeme vám nejlepší aktuální podmínky u všech hypotečních bank.

Námi nabízené úrokové sazby jsou dlouhodobě
pod průměrem trhu.

Zavolejte nám na 775 115 118
nebo prosím zašlete dotaz

Jak zaplatit daň z nemovitosti?

Jak zaplatit daň z nemovitosti?

16. února 2023

Pořízení vlastní nemovitosti je radost i starost. Kromě toho, že jste si konečně splnili sen o vlastním bydlení, musíte počítat i s tím, že se o ni budete muset starat a plnit svoje povinnosti. Jednou z nich je i daňová povinnost.

Kdo nabyl nemovitost v loňském roce, musí podat přiznání k dani z nemovitých věcí

Splnili jste si sen o vlastním bydlení už v roce 2022? Získali jste do osobního vlastnictví pozemek, zdanitelnou stavbu, bytovou nebo nebytovou jednotku? Pak máte povinnost odevzdat do 31. ledna letošního roku přiznání k dani z nemovitých věcí na příslušný finanční úřad.

Dan z nemovitosti

Přiznání musí podat i ti, kteří nemovitost získali už dřív, ale v roce 2022 změnili druh nebo výměru zastavěné plochy tím, že část stavby zbourali nebo naopak díky hypotéce nebo vlastním úsporám něco přistavěli. Podobně na tom jsou i lidé, kteří v loňském roce ve stavbě před dokončením začali bydlet nebo stavbu dokončili a tím vznikl nový předmět daně z nemovitých věcí.

Víte, že oznamovací povinnost vůči finančnímu úřadu mají i ti, kdo nemovitost v roce 2022 prodali, darovali nebo jinak pozbyli? Tuto skutečnost musí finančnímu úřadu oznámit písemně.

Kdo daňové přiznání podávat nemusí?

Pokud jste daňové přiznání podali už v dřívějších letech a k žádné změně druhu stavby nebo její výměry nedošlo, daňové přiznání podávat nemusíte. Finanční úřad vás z vlastní iniciativy bude o daňové povinnosti informovat.

Daňové přiznání nepodáváte ani v případě, kdy dojde ke změně průměrné ceny pozemku nebo kdy obec změnila výši koeficientu daně z nemovitosti. Správce daně tyto skutečnosti sám zohlední ve výpočtu pro aktuální rok.

Kdo vypočítá daň z nemovitosti a kde získat příslušný tiskopis?

Výši daně, která platí pro zdaňovací období 2023, si poplatník musí spočítat sám. Musí přitom uvést všechny předepsané údaje a vyplnit tiskopis Přiznání k dani z nemovitých věcí.

Nejjednodušší je použít elektronický tiskopis prostřednictvím aplikace EPO, která obsahuje všechny číselníky, které pro vyplnění přiznání budete potřebovat. Využít můžete i průvodce formulářem, který vám napoví ve chvíli, kdy si nebudete vědět rady.

Víte, že do aplikace EPO se dostanete přes portál Moje daně, kde najdete i Online finanční úřad, jehož prostřednictvím můžete přistupovat do daňové informační schránky, najdete tam ale například i registr DPH nebo Elektronickou evidenci tržeb.

Jaké jsou termíny pro zaplacení daně z nemovitých věcí?

Pokud je vypočtená daň z nemovitosti nižší nebo rovna pěti tisícům korun, pak ji musíte zaplatit najednou, a to do 31. května 2023. Vyšší daň z nemovitosti můžete zaplatit naráz, nebo si ji rozdělit do dvou splátek. První je třeba uhradit do 31. května 2023, tu druhou do 30. listopadu 2023. Uhradit ji můžete:

  • Bankovním převodem
  • Složenkou
  • Prostřednictvím SIPO
Zpět na hypoteční zprávy

Srovnáváme pro vás nabídky všech hypotečních bank v ČR

ČSOB
Česka Spořitelna
Equabank
Raiffeisen bank
Wüstenrot
Hypoteční banka
MONETA Money bank
Oberbank
Sberbank
Expobank
mBank
Unicredit Bank
Komerční banka