Zasloužíte si nejvýhodnější podmínky hypotéky. My vám je vyjednáme a ušetříme vám čas i peníze.

Pro získání vaší hypotéky
uděláme maximum.

Garantujeme vám nejlepší aktuální podmínky u všech hypotečních bank.

Námi nabízené úrokové sazby jsou dlouhodobě
pod průměrem trhu.

Zavolejte nám na 775 115 118
nebo prosím zašlete dotaz

Jaké pokuty hrozí u hypoték?

Jaké pokuty hrozí u hypoték?

9. února 2023

Hypoteční úvěr je stále jedním z nejběžnějších způsobů, jak si pořídit vlastní bydlení. Při dnešních cenách není snadné našetřit miliony na pozemek a stavbu domu, není se tak čemu divit. I když jde o běžnou věc, při sjednání hypotéky byste si měli dobře prostudovat smluvní dokumentaci, aby vás nic nezaskočilo.

S hypotékou mohou být spojeny i sankce

Díky hypotéce si můžete pořídit vlastní bydlení dřív, než byste na něj našetřili. Jde o dlouhodobý úvěr, takže musíte počítat s tím, že každý měsíc bude po mnoho let ukrajovat značnou část vašeho rodinného rozpočtu. 
Během toho období ale může nastat mnoho změn, výjimkou nejsou ani nepříjemnosti. Třeba že budete v dlouhodobé neschopnosti a nedokážete hypotéku splácet, případně pravý opak – dostanete se k penězům a hypotéku budete chtít předčasně splatit. Co vám nejen v takových chvílích hrozí? Může vám za to banka dát nějakou pokutu?

V hypoteční smlouvě najdete spoustu důležitých věcí

Vždy, kdy uzavíráte nějakou smlouvu, byste si ji měli pořádně pročíst. Najít si na to čas, prostudovat si ji jednou, dvakrát, možná i třikrát. U hypotéky to platí dvojnásob. Kromě vašich osobních údajů, výši úroků, RPSN, datu splátky a její výši, byste se měli zaměřit i na podmínky čerpání, dobu fixace i jednoznačnou identifikaci zastavované nemovitosti. Od věci není nahlédnout i do ceníku, seznámit se s poplatky i případnými pokutami u hypotéky.

Jaké sankce vám mohou hrozit?

  • Pokuta za nečerpání hypotéky až ve výši 5 % z nevyčerpané částky. Snažte se jí předejít tím, že dobře ošetříte vzájemné vztahy mezi vámi, zprostředkovatelem a prodávajícím. Vhodné také je myslet dopředu, a ještě před podpisem hypoteční smlouvy uzavřít smlouvu o smlouvě budoucí nebo mít podepsanou kupní smlouvu.
  • Sankce za nedočerpání hypotéky, ke kterým dochází hlavně u hypotéky na výstavbu nebo rekonstrukci nemovitosti. Ušetřit na stavebních pracích je sice fajn, když ale ušetříte víc než 20 % z výše schváleného úvěru, což banky akceptují, musíte počítat s pokutou 5 % z nevyčerpané částky.
  • Sankce při prodlení se splátkou hypotéky. Splátka musí odejít vždy včas, držte si tak na účtu dostatečnou rezervu. Pokud splátka neodejde, banka vám pošle upomínku, kterou může zpoplatnit. Zároveň vám také může na základě uzavřené smlouvy naúčtovat penále za pozdní splátku úvěru. Čím dřív dlužnou splátku uhradíte, tím lépe, pokud půjde o pár dní, banka vám v takovém případě nejspíš žádné penále nenaúčtuje. V případě dlouhodobého nesplácení může naopak peníze vymáhat, a to včetně veškerého příslušenství.
  • Pokuta za předčasné splacení hypotéky, která je stále docela velkým strašákem mnoha klientů, třeba při refinancování hypotéky. Ještě docela nedávno si banky za předčasné splacení účtovaly vysoké pokuty, dneska už je situace lepší. Pokud nemovitost totiž prodáte po 2 letech od nabytí a hypotéku mimo období fixace doplatíte, může vám banka účtovat maximálně 1 % z předčasně splacené splátky, ale ne více než 50 000 Kč. Při prodeji do 2 let od nabytí vám banka může účtovat jen tzv. účelně vynaložené náklady (např. mzdové náklady na zaměstnance banky, který s vámi předčasné splacení vyřizuje, poplatky katastru nemovitostí, poštovné apod.)
Zpět na hypoteční zprávy

Srovnáváme pro vás nabídky všech hypotečních bank v ČR

ČSOB
Česka Spořitelna
Equabank
Raiffeisen bank
Wüstenrot
Hypoteční banka
MONETA Money bank
Oberbank
Sberbank
Expobank
mBank
Unicredit Bank
Komerční banka