Zasloužíte si nejvýhodnější podmínky hypotéky. My vám je vyjednáme a ušetříme vám čas i peníze.

Pro získání vaší hypotéky
uděláme maximum.

Garantujeme vám nejlepší aktuální podmínky u všech hypotečních bank.

Námi nabízené úrokové sazby jsou dlouhodobě
pod průměrem trhu.

Zavolejte nám na 775 115 118
nebo prosím zašlete dotaz

Jak naložit s hypotékou po rozvodu nebo rozchodu s partnerem

Jak naložit s hypotékou po rozvodu nebo rozchodu s partnerem

27. prosince 2022

Rozchod nebo rozvod není nejen u nás, ale ani ve světě už dávno ničím výjimečným. V loňském roce se v ČR rozpadlo víc než 21 tisíc manželství, což není vůbec málo. Aby to navíc nebylo tak jednoduché, většinou partneři ještě žili pod jednou střechou. Nastává tak patová situace a otázka, co dělat s hypotékou a nemovitostí, na které se oba podíleli. Možností, jak to vyřešit, je hned několik. Pojďme se na ně podívat podrobněji.

Společnou hypotéku mohou mít manželé i nesezdaní partneři

Hypotéka je dlouhodobý úvěr na poměrně vysokou částku, takže se většinou hodí, když je žadatelů víc než jen jeden. Dva žadatelé a každý s vlastním příjmem dosáhnou na hypotéku snáz, možná si díky tomu pořídí i větší nebo lepší nemovitost. O tom, že se hypotéka ze dvou platů i lépe splácí, o tom se asi ani nemusíme zmiňovat. Jenže když se vztah rozpadne, je třeba vypořádat i tento společný závazek.

Snažte se domluvit

I když se rozejdete a vy máte pocit, že toho druhého nemůžete ani vidět, natož s ním mluvit, nezbyde vám než tak učinit. Máte společný závazek a ten je třeba nějakým způsobem vypořádat. Nejlepší je, když se na řešení společně dohodnete. Vezměte přitom v potaz i to, zda jste si hypotéku brali společně, nebo je jen na jednoho z vás a zda jste ho sjednávali před svatbou, nebo až po ní.

Hypotéka, kterou si bral jen jeden z vás

Sjednali si někdo z vás hypoteční úvěr sám a za svobodna? Rozchod nebo rozvod na hypotéce ani vlastnictví nemovitosti nic nezmění, nemovitost totiž nepatří do společného jmění manželů. Pokud se nedohodnete jinak, užívat ji dál bude ten, na koho je psaná, tentýž člověk ji i dál splácí.

Víte, že se ale můžete i dohodnout na tom, že hypotéku a nemovitost převezme ten druhý? I ten ale musí splnit všechny podmínky banky, včetně požadovaného příjmu. Další možností je sjednání nové hypotéky, kterou tu původní od svého bývalého přítele doplatíte.

Jak je to s hypotékou sjednanou před svatbou?

Uzavřeli jste hypoteční úvěr společně, ještě před vstupem do manželství? Nemovitost ani v tomto případě nepatří do společného jmění manželů, vaše podíly jsou v katastru nemovitostí a pořád platí.

Je na místě se vzájemně dohodnout, kdo celou hypotéku převezme a toho druhého vyplatí, zohlednit přitom ale musíte podíl na splátkách hypotéky, které byly během manželství zaplaceny. Dohodnout se můžete i na tom, že nemovitost prodáte a ze získaných peněz doplatíte jak zbytek hypotéky, tak si rozdělíte zisk z prodeje nemovitosti.

A co hypotéka uzavřená po svatbě?

Sjednali jste si hypoteční úvěr na nemovitost až poté, co jste vstoupili do svazku manželského? Pak byt nebo dům patří do společného jmění manželů a bude se v případě rozvodu mezi vás dělit rovným dílem.

Ani v tomto případě se ale nevyhnete vzájemné dohodě. Musíte se totiž domluvit, kdo bude nemovitost dál užívat a jak se s tím druhým vyrovná. Většinou to je tak, že jeden z manželů si nechá jak nemovitost, tak dál splácí hypotéku, a toho druhého vyplatí. Druhou možností je prodej nemovitosti, třetí pak vyrovnání podle podílu na nemovitosti, a to tehdy, kdy jste se už před koupí nemovitosti dohodli na konkrétním podílu každého z vás.

Zpět na hypoteční zprávy

Srovnáváme pro vás nabídky všech hypotečních bank v ČR

ČSOB
Česka Spořitelna
Equabank
Raiffeisen bank
Wüstenrot
Hypoteční banka
MONETA Money bank
Oberbank
Sberbank
Expobank
mBank
Unicredit Bank
Komerční banka