Zasloužíte si nejvýhodnější podmínky hypotéky. My vám je vyjednáme a ušetříme vám čas i peníze.

Pro získání vaší hypotéky
uděláme maximum.

Garantujeme vám nejlepší aktuální podmínky u všech hypotečních bank.

Námi nabízené úrokové sazby jsou dlouhodobě
pod průměrem trhu.

Zavolejte nám na 775 115 118
nebo prosím zašlete dotaz

Definitivní konec Sberbank a další kroky banky v roce 2022

Definitivní konec Sberbank a další kroky banky v roce 2022

1. července 2022

Na konci února letošního roku zahájila Česká národní banka kroky k odebrání licence Sberbank CZ, a.s. z důvodu zhoršení likviditní situace banky v souvislosti s významným odlivem vkladů poté, co došlo k eskalaci rusko-ukrajinského konfliktu a napadení Ukrajiny Ruskem, jak uvedla sama ČNB ve svém prohlášení. Sberbank ve stejný den již neotevřela své pobočky.

Jak vznikl konflikt na Ukrajině?

Spor nezačal 24. února 2022, kdy prezident Putin bezdůvodně zaútočil na svou sousední zemi, Ukrajinu. Rusko-ukrajinská válka je konflikt, který trvá již několik století. Ostatně i samotný Putin se v souvislosti s aktuálním útokem, či „speciální vojenskou operací“, jak uvádí ruská propaganda, odvolává na historické nesrovnalosti.

Ruská federace vznikla 25. srpna 1991 po rozpadu podle Putina věhlasné SSSR. Mezi republiky SSSR republiky patřila i Ukrajina. Vladimir Putin se po celou dobu své vlády usilovně snaží tento starý řád přivést zpět k životu. Na jaře 2014 tak s vidinou nového impéria dosáhl anexe Krymského poloostrova, který byl oficiální součástí Ukrajiny.

Na toto své vítězství chtěl Putin navázat i letos na jaře. S idealistickou myšlenkou denacifikace Ukrajiny vyslal své vojáky na Ukrajinu, která podle ruské propagandy ohrožovala Ruskou federaci svou tendencí vstoupit do Severoatlantické aliance, NATO.

Ztráty na životech: Ukrajina

Vojenský útok na Ukrajinu trvá již déle než čtvrt roku a jedná se o největší vojenský konflikt v Evropě od druhé světové války. Oficiální vyjádření OSN mluví o nejméně 3 800 zabitých civilistech, mezi nimiž jsou i děti. Ukrajinské úřady pohřešují 16 tisíc lidí a Kyjev uvádí ve svém prohlášení 26 300 zabitých či zajatých ruských vojáků.

Důsledky Putinovi invaze 

Válka se dnes promítá do života každého z nás, i když naštěstí ne v tak katastrofickém měřítku jako na Ukrajině. 

Ukrajina je hlavním vývozcem obilí, což ovlivňuje jak inflaci, tak dostupnost potravin. Země závislé na jejím vývozu přešli k poptávce obilí u jiných zemí, mimo jiné i u českých farmářů. Zvýšením poptávky vzrostla i cena, proto mluvíme v souvislosti s rusko-ukrajinským konfliktem o vlivu na rostoucí inflaci ČR.

Naopak Ruská federace je hlavním dodavatelem plynu a ropy do evropských zemí. Otázka přerušení dodávky plynu je na stole již od začátku konfliktu, zatím bez výsledku.

Města hlásí milionové propady

Vysoké ztráty hlásí i obce a kraje, které měly u Sberbank CZ a.s. uložené své finance. Jedním z postižených je například kraj Vysočina či statutární město Jihlava. Ta kromě nedostatku svých financí řeší i problém organizací ve městě, které měly své rezervy uloženy taktéž u Sberbank CZ a.s.

Aktuální situace ve Sberbank

Momentálně Sberbank CZ, a.s. již nemá oficiálně licenci. Ta jí byla s účinností od 30. dubna 2022 odejmuta Českou národní bankou. Sberbank a.s. tak nesmí přijímat vklady, poskytovat úvěry ani vykonávat další činnosti s výjimkou těch, které jsou nezbytné k vypořádání jejích pohledávek a závazků.

V souvislosti s touto skutečností byla jmenována Judr. Jiřina Lužová likvidátorem Sberbank CZ, a.s.

Zpět na hypoteční zprávy

Srovnáváme pro vás nabídky všech hypotečních bank v ČR

ČSOB
Česka Spořitelna
Equabank
Raiffeisen bank
Wüstenrot
Hypoteční banka
MONETA Money bank
Oberbank
Sberbank
Expobank
mBank
Unicredit Bank
Komerční banka