Zasloužíte si nejvýhodnější podmínky hypotéky. My vám je vyjednáme a ušetříme vám čas i peníze.

Pro získání vaší hypotéky
uděláme maximum.

Garantujeme vám nejlepší aktuální podmínky u všech hypotečních bank.

Námi nabízené úrokové sazby jsou dlouhodobě
pod průměrem trhu.

Zavolejte nám na 775 115 118
nebo prosím zašlete dotaz

Chcete si sjednat hypotéku? Poradíme vám, jak na to!

Chcete si sjednat hypotéku? Poradíme vám, jak na to!

2. března 2023

Už vás nebaví bydlet u rodičů nebo platit nájem za bydlení, které nikdy nebude vaše, navíc nevíte, jak dlouho v něm ještě budete moci bydlet? Nastal čas konečně vyřešit vlastní bydlení? Chcete ho začít realizovat, ale potřebujete na něj hypoteční úvěr? Poradíme vám, jak na jeho sjednání krok za krokem.

Hypotéka je velké rozhodnutí

Hypoteční úvěr je dlouhodobý závazek, který bude měsíčně ukrajovat velkou část z vašeho rodinného rozpočtu. Splácet ji budete třeba i desítky let, přesto jde o jedno z nejlepších životních rozhodnutí. Až hypotéku splatíte, stanete se hrdými majiteli nemovitosti v hodnotě několika milionů korun.

Jenže teď stojíte na samém začátku, hlavu máte plnou představ o tom, jak by to vaše bydlení mělo vypadat, do toho musíte hledat pozemek, vybírat dům a ještě řešit, jak postupovat při žádosti o hypotéku. A právě s tím posledním vám mohou pomoci zkušení hypoteční specialisté, které vůbec není od věci oslovit a přizvat na pomoc.

Víte například to, že na první schůzku kvůli sjednání hypotéky ve většině případů ani nemusíte osobně na pobočku? Většina bank má totiž svoje virtuální pobočky, díky kterým základní věci vyřešíte pěkně z domova?

Sjednání hypotéky

Co budete potřebovat, když si chcete sjednat hypotéku?

Hypotéka je docela specifický finanční produkt, u kterého si každá banka může stanovit doklady, které ke schválení bude vyžadovat. O tom, jaké doklady požaduje právě vaše banka, vám nejvíc řekne váš hypoteční poradce. Obecně ale platí, že budete potřebovat:

  • 2 doklady totožnosti
  • Doklad o pravidelném měsíčním příjmu
  • Kupní smlouvu
  • Výpis z katastru nemovitostí

Víte, že jedním ze základních dokumentů, které budete předkládat, je i odhad nemovitosti, jehož vyřízení trvá asi 5 dnů? K němu budete potřebovat:

  • Výpis z katastru nemovitostí, který nesmí být starší než 3 měsíce
  • Kopii katastrální mapy mladší než 12 měsíců
  • Územní rozhodnutí
  • Kupní smlouvu na pozemek, kde je vyznačen vklad do katastru nemovitostí, nebo smlouvu o budoucí kupní smlouvě

Některé banky nabízí v rámci služeb bezplatný odhad a následné předložení katastru, jiné akceptují i zjednodušený odhad, který zvládnete online. Stačí dodat aktuální fotografii nemovitosti a vyplnit elektronický formulář.

Odhad pak s dalšími dokumenty, které je třeba předložit, posoudí schvalovatel, který vás může vyzvat i k tomu, abyste dodali další potřebné doklady. Kromě toho musíte počítat i s tzv. pre-scoringem, kdy si banka žadatele o úvěr prolustruje. Bude se zajímat o vaši platební historii napříč bankovními institucemi, prověří si vaši bonitu, tedy schopnost splácet.

Víte, že při refinancování hypotéky, kdy chcete stávající hypotéku splatit novou hypotékou, je proces mírně odlišný? Většina bank akceptuje původní odhad, pokud není starší 5 až 8 let a vaši úvěrovou historii si ověří v registrech.

Návrh smlouvy si dobře pročtěte

Podle podkladů, které bance dodáte, vám vyhotoví návrh smlouvy o poskytnutí hypotéky. Ten je poměrně obsáhlý, ale rozhodně ho nesmíte podepsat jen tak. Vyhraďte si dostatek času a návrh si pořádně prostudujte. Když něčemu nebudete rozumět, určitě se zeptejte svého bankovního poradce a nechte si vše řádně vysvětlit.

Formality jsou za vámi, je čas podepsat smlouvu

Všechny dokumenty jste předložili, banka vaši žádost schválila. Formality jsou za vámi, je na čase podepsat smlouvu, začít čerpat finanční prostředky a samozřejmě také začít splácet hypoték.

Teď nastává čas čerpat úvěr

Když splníte všechny podmínky uvedené ve smlouvě, můžete začít čerpat finanční prostředky. Jednou z hlavních podmínek, bez které to nepůjde, je potvrzení o vkladu zástavního práva banky k zastavované nemovitosti do katastru.

Hypoteční úvěr se čerpá bezhotovostně, a to buď jednorázově v případě koupě nemovitosti nebo neúčelového úvěru, či postupně (u výstavby nebo rekonstrukce).

Zpět na hypoteční zprávy

Srovnáváme pro vás nabídky všech hypotečních bank v ČR

ČSOB
Česka Spořitelna
Equabank
Raiffeisen bank
Wüstenrot
Hypoteční banka
MONETA Money bank
Oberbank
Sberbank
Expobank
mBank
Unicredit Bank
Komerční banka