You deserve the best mortgage terms. We will negotiate them for you, saving you time and money.

We'll do our best to
get your mortgage.

We guarantee you the best current terms with all mortgage banks.

The interest rates offered by us are below the market average in the long term.

Call us on +420 775 115 118
or please send a question

Own housing at a drastically lower price? Try cooperative housing

Own housing at a drastically lower price? Try cooperative housing

9. December 2021

Jak již bylo řečeno, družstevní bydlení je specifické v tom ohledu, že byt nebude po koupi ve vašem vlastnictví. Náležet bude stále bytovému družstvu, jehož podíl si kupujete. Z toho vyplývá, že standardní hypotéka bude oříšek, protože nemůžete ručit touto nemovitostí. I přesto je ale možné tento nákup financovat hypotečním úvěrem. Další možností je předhypoteční úvěr a úvěr ze stavebního spoření.

Hypotéka na byt v družstevním vlastnictví

Překážkou vám je v tomto případě zástava. Ručení družstevním bytem není možné, ale můžete bance ručit jakoukoli jinou nemovitostí. Často dochází k ručení nemovitostí rodičů. Zbylý proces je už standardní jako při jiném zřizování hypotečního úvěru.

Předhypoteční úvěr

Druhou možností je předhypoteční úvěr, který nevyžaduje zástavu nemovitosti jako ručení úvěru. Tento úvěr slouží k nákupu nemovitosti s podmínkou sjednání hypotečního úvěru v horizontu dvou let. Pokud tedy bytové družstvo převede byt do vašeho vlastnictví, můžete s písemným slibem od družstva obdržet od banky předhypoteční úvěr.

Úvěr ze stavebního spoření

Třetí možnost je pro ty šťastlivce, kteří mají vlastní zdroje a potřebují jen menší finanční úvěr od banky, nebo se jejich vysněné bydlení nenachází ve větším městě a tím pádem je levnější. Výše úvěru ze stavebního spoření se pohybuje pouze ve výši statisíců, ale na rozdíl od hypotečního úvěru nemusíte ručit nemovitostí. Odpadá vám tak komplikace. Musíte ovšem počítat s vyšší úrokovou sazbou a kratší dobou splatnosti.

Splacením podílu to nekončí

Nezapomeňte, že s bytovým družstvem se pojí několik poplatků, které se vám přidají do měsíčního rozpočtu. Standardní je například poplatek bytovému družstvu či fond oprav. Oba poplatky se pohybují v řádu stovek měsíčně.

Back to mortgage news

We compare the offers of all mortgage banks in the Czech Republic for you

ČSOB
Česka Spořitelna
Equabank
Raiffeisen bank
Wüstenrot
Hypoteční banka
MONETA Money bank
Oberbank
Sberbank
Expobank
mBank
Unicredit Bank
Komerční banka